27. 7. 2007
Vodní dílo bylo zbudováno v letech 1930 – 1933 podle švýcarského projektu jako v té době největší nádrž v Československu s délkou přes 30 km. Ve 292 metrů dlouhé a 60 metrů široké hrázi je stále umístěna vodní elektrárna se třemi turbínami. Dnes Vranovská přehrada slouží jako významné centrum turistiky a rekreace. Prakticky ihned po zbudování byla na přehradě zřízena lodní doprava, která fungovala v letech 1934 – 1992. Od roku 2006 byla opět obnovena a nyní hladinu brázdí dvě lodě: Valentýna a Viktorie.
Bítov byl založen pravděpodobně v 11. století vysoko nad soutokem řek Želetavky a Dyje na místě dávného hradiště. Původně dřevěný zeměpanský hrad byl poměrně brzy přestavěn v kamennou pevnost a stal se jedním ze strategických bodů hradní soustavy chránící hranici českého státu s Rakousy. Z počátku 13. století se do dnešních dnů dochovala západní břitová věž. Po roce 1307 se po vymření Přemyslovců hrad dostává do držení Lichtenburků, kteří zbudovali kapli Nanebevzetí Panny Marie, dnešní palác, jižní křídlo i obě vstupní věže. Zhruba v první polovině 19. století byl za hrabat Františka a jeho syna Jindřicha z Daunů hrad přestavěn novogoticky.
Hrad Cornštejn zbudoval v první polovině 14. století Raimund z Lichtenburka, přičemž první písemná zmínka se datuje k roku 1343. Hrad měl především plnit funkci obranou rodovému sídlu na Bítově a k ochraně cesty na Vranov. Koncem 14. století byl Cornštejn z velké části rozšířen a především vylepšen palác, aby lépe odolával dobývání a stal se také pohodlnějším pro přebývání. Nový palác Lichtenburkové zbudovali po husitských válkách. Moc rodu Lichtenburků byla v první polovině 15. století taková, že po několik let dokázali bojovat se sousedními Rakousy a římským králem Fridrichem. Roku 1463 se držitel hradu Hynek z Lichtenburku za podpory papeže Pia II zřekl věrnosti králi Jiřímu z Poděbrad. Král hrad rok obléhal a roku 1465 dobyl. Hrad byl Lichtenburkům zabaven a králem darován Jindřichovi Krajíři z Krajku. Po roce 1526 však opět přechází do majetku Lichtenburků. V 16. století se uvádí již jako pustý.
Na místě dnešního zámku ve Vranově stávala románsko-gotická pohraniční pevnost podyjského obranného systému. Poprvé je datována k roku 1100 v Kosmově Kronice Čechů. Roku 1499 král Vladislav Jagelonský daroval Vranov do dědičného držení Lichtenburkům. Z tohoto období se dochovaly dvě hranolové věže, část hradeb a budovy předhradí. V 16. století hrad rychle střídal majitele. Během třicetileté války bylo městečko pod hradem vypleněno, avšak několika měsíční obléhání pevnosti švédským vojskem k jejímu dobytí nevedlo. V roce 1680 kupuje Vranov Michal Jan II. z Althannu a zahájil přestavbu hradu na reprezentativní barokní zámek. Althannové podle projektu císařského architekta Jana Bernarda Fischera z Erlachu nejdříve postavili a vyzdobili impozantní sál předků, kapli Nejsvětější Trojice a zámek v 18. století dokončili stavbou obytných budov čestného dvora.