Tour de novohradsko

5. 8. 2008

  První zmínka o Nových Hradech pochází z roku 1279 a jako majitel je uveden Ojíř ze Svin. Hrad byl pravděpodobně vystavěn na místě staršího hradiště a měl plnit obranou funkci obchodní stezky z Rakouska do Čech. V roce 1341 přechází novohradské panství do držení pánů z Landštejna. Nedlouho poté jej  i město prodávají Rožumberkům v jejichž držení je do počátku 17. století, kdy vymřením rodu přechází do držení Švanberků. Za vlády Rožumberků se postupně novohradské panství stává jedním z největších v kraji. Rožumberkové hrad i město několikrát opevnili a opravovali – 1425 město i hrad vypáleno husity, 1573 byl hrad značně poškozen výbuchem střelného prachu uskladněného ve věži do které uhodil blesk. Za vlády Petra ze Švanberka (představitel stavovského povstání) byl hrad roku 1619 nejprve neuspěšně obléhán císařskými vojsky, ale poté dobyt generálem Karlem Bonaventurou Buquoyem, kterému pak panství daroval císař Ferdinand II. V tomto období počala oprava hradu do dnešní podoby. Počátkem 19. století ztrácí hrad svůj význam a Buquoyové se stěhují do nového zámku postaveného přímo v městě Nové Hrady.

  Terčino údolí, původně šlechtický park zakládá pravděpodobně roku 1756 Jan Nepomuk Buquoy na popud jeho manželky hraběnky Terezie. Nachází se v údolí řeky Stropnice a byl osázen převážně cizokrajnými dřevinami. Uvnitř parku se nachází také několik zajímavých budov – Václavovy Lázně tzv. Lázničky z konce 18. století, klasicistní Modrý dům z počátku 19. století (v roce 1936 ho však poškodila povodeň a dnes je z něj zřícenina) a dále pak Švýcarský dům či hamerský mlýn z 18. století. Pravděpodobně největším lákadlem je umělý vodopád z roku 1817 napájený řekou Stropnicí.

  Tvrz Cuknštejn koncem 15. století postavil vladyka Vilém Pouzar z Michnic. Během stavovského povstání byla tvrz stejně jako Nové Hrady dobyta císařskými vojsky. Do dnešních dnů se dochovala v prakticky nezměněné pozdně gotické podobě.

  Unikátní ves Žumberk byla pravděpodobně založena kolem poloviny 13. století a v 15. století v ní byla postavena pozdně gotická tvrz. Ves často střídala majitele a prvním významějším pánem na Žumberku byl Jindřich Pouzar, který koncem 16. století započal přestavbu tvrze do renesanční podoby. Někdy okolo let 1612 – 1618 nechal nový majitel panství Theobalt Hock ves i tvrz opevnit hradbami s několika baštami. Po bitvě na Bílé Hoře panství připadlo Buquoyům. Tvrz postupně ztrácí na významu a stává se z ní úřednické sídlo.