1. – 3. 7. 2016
Původní osada byla založena pražskými biskupy v místech dnešního Starého Pelhřimova, který získal městské právo. Pro nedostatek vody bylo však městské právo někdy kolem r. 1250 přeneseno o něco níže ke vsi s kostelem sv. Víta, která se tehdy stala městem s názvem Pelhřimov. Toto nové město vyhořelo r. 1289 a v jeho těsném sousedství bylo založeno pražským biskupem dnešní město a r. 1596 povýšeno na město královské.
Archeologické nálezy prokazují existenci sídliště již v době před 30 tisíci lety př. n. l. V době před 2 tisíci lety př. n. l. zde v okolí sídlili Keltové, o 500 let později Germáni, následováni Slovany. V roce 1318 zde založil na místě někdejšího hradiště Hynek z Vlašimi tvrz, která měla chránit brod přes řeku Blanici. První písemná zmínka o městě (tehdy městečku) pochází z roku 1320. Tuto informaci odkryl papež Pius XII. v souvislosti se svatořečením Anežky České. Počátkem 14. století se připomínají rytíři z Vlašimi, kteří patřili ke družině krále Jana Lucemburského. V letech 1442–1546 zde vládli Trčkové z Lípy, stoupenci krále Jiřího z Poděbrad. Za Mikuláše Trčky z Lípy byl postaven městský kostel a rozšířen hrad. Jejich vláda však město a jeho okolí uvrhla do dluhů. Do roku 1588 bylo město dvakrát předáno do rukou rytířských rodů: nejprve to byli Markvartové Stranovští ze Sovojovic a o čtyři roky později Klenovští ze Ptení. Roku 1580 dostalo město zásluhou Aleše Klenovského erb a jeho monogram „AKZP“ je na něm i dnes. Po nich do roku 1621 vládli Vlašimi Vostrovcové z Kralovic.
zdroj: Wikipedie
Gotický hrad Český Šternberk byl založen na ostrohu nad řekou Sázavou kolem r. 1240. Jeho původní dispozice utrpěla r. 1467, kdy hrad, patřící vůdci Zelenohorské jednoty českých pánů, Zdeňku ze Šternberka, byl obléhán a dobyt vojsky Jiřího z Poděbrad. Koncem 15. století byl hrad rozšířen a po třicetileté válce raně barokně přestavěn a bohatě vyzdoben štuky. Celková dnešní podoba je v podstatě z konce 18. století.