Podyjí / Thayatal

6. 10. 2012

  Národní park Podyjí je svou rozlohou nejmenším v České republice. Vyhlášen byl v roce 1991 na území bývalé chráněné krajiné oblasti. Reliéf území je velmi pestrý. V kaňonovitém údolí řeky Dyje nalezneme četné meandry, skalní stěny i kamenna moře. V roce 2000 byl k českému parku „připojen“ Narodní park Thayatal a vzniklo tak přeshraniční chráněné území velkého významu. Zachovalejší část je na české straně díky hraničnímu pásmu odděleného „železnou oponou“.

  Na místě dnešního vranovského zámku stávala románsko-gotická pohraniční pevnost podyjského obranného systému. Poprvé je datována k roku 1100 v Kosmově Kronice Čechů. Roku 1499 král Vladislav Jagelonský daroval Vranov do dědičného držení Lichtenburkům. Z tohoto období se dochovaly dvě hranolové věže, část hradeb a budovy předhradí. V 16. století hrad rychle střídal majitele. Během třicetileté války bylo městečko pod hradem vypleněno, avšak několika měsíční obléhání pevnosti švédským vojskem k jejímu dobytí nevedlo. V roce 1680 kupuje Vranov Michal Jan II. z Althannu a zahájil přestavbu hradu na reprezentativní barokní zámek. Althannové podle projektu císařského architekta Jana Bernarda Fischera z Erlachu nejdříve postavili a vyzdobili impozantní sál předků, kapli Nejsvětější Trojice a zámek v 18. století dokončili stavbou obytných budov čestného dvora.

  Památník v Čížově představuje dochovanou línii železné opony oddělující neprodyšně socialistické Československo od Rakouska a tehdejší Německé spolkové republiky. Překonat tuto bariéru bylo téměř nemožné. Zátarasy obsahovaly mimo jiné signální soustavu, světelné rampy, strážní věže atd.

  Hardegg je nejmenší rakouské město. Na skále nad městem se tyčí hrad z 12. století založený pány z rodu von Plain. Panství postupně patřilo několika šlechtickým rodům, ale hrad samotný doznal jen nepatrných změn. Hrad byl velmi poškozen zemětřesením v roce 1754. Koncem 19. století byl rekonstruován, ale stopy po zemětřesení jsou patrné dodnes.

  Nad jižním břehem Dyje se nachází zřícenina hradu Kaja založeného v polovině 12. století pány z Choiwe (Kaja). První písemný doklad o něm se datuje do roku 1196. Roku 1376 jej získává Rudolf IV. Habsburský, který jej po několika letech přenechává majitelúm Hardeggu. Ti ovšem hrad zanedbávají a tak téhle situace využili Jan a Jindřich z Lipé a hrad jim sloužil jako loupežnické sídlo. Po roce 1425 jej dobyli husité. Koncem 16. století se uvádí již jako pustý.

  Pěchotní srub MJ – S3 Zahrada je součástí areálu československého opevnění na jižním okraji obce Šatov. Býval stálým objektem těžkého opevnění hranic budovaného Československem v letech 1935 – 1938. Po válce byl nadále využíván armádou a jeho současná podoba pochází z 80. let.